Jak pozostać anonimowym w sieci…

Czy da się w ogóle zniknąć z internetu ? Jak dbać o prywatność zarówno swoją, jak i swoich bliskich? Co robić, żeby zminimalizować ryzyko wycieku naszych danych ?

 

1.Do komunikacji wykorzystuj bezpiecznych dostawców poczty e-mail jak: Tutanota,  Protonmail w połączeniu z szyfrowaniem wiadomości za pomocą GPG/PGP (na początku wygląda to strasznie, jednak po opanowaniu to tylko dwie komendy lub dwa kliknięcia) Twoja poczta staje się nie do przeczytania dla osób trzecich. Gmail-a też może być bezpieczny przy wykorzystaniu szyfrowania GPG/PGP (https://flowcrypt.com).

2. Do czatowania i komunikacji na żywo załóż konto Jabber/Xmmp u ulubionego dostawcy jak np. jabbim.pl lub innego a konto skonfiguruj w programie Pidgin z pluginem OTR.

Inne ciekawe sposoby komunikacji to Telegram, Signal, Bitmessage i Keybase. Z tych 4, Signal da się zrobić jako domyślny program wysyłający szyfrowane i niearchwizowane nigdzie sms-y. Komunikatory Signal i Keybase mają swoją wersję na desktopy.

3. Tor możesz przeglądać z komórki używając VPN oraz aplikacji Orfox lub przepuszczać  cały ruch urządzenia przez tora za pomocą Orbot.

4. Tam gdzie się da a da się praktycznie zawsze (poza grą fps :P) używać połączenia przez VPN.
Używając VPN-a szanse na podsłuchanie twojego ruchu są bliskie 0.
Ponadto istotne jest używanie VPN do komunikacji zdalnej ( SSH,FTP itp).

5. Do przeglądania internetu używaj następujących przeglądarek:

Tor, Brave, DuckDuckgo

Do samego przeglądania internetu wystarczy Ci przeglądarka Tor Browser. Rozważ używanie przeglądarki Tor do przeglądania zwykłego internetu. Nie mówię tu o logowaniu do banku czy instytucji rządowych ale do przeglądania zwykłych stron, które przeglądasz na co dzień.

6. Jeśli chcesz dodatkowo zadbać o prywatność powinieneś skorzystać nie tylko z przeglądarki ale z całego systemu operacyjnego. Na chwile obecna istnieją dwa systemy operacyjne godne polecenia. Whonix i Tails. Z czego pierwszy to system wirtualny drugi to system operacyjny uruchamiany z pamięci USB. Oba rozwiązania zapewnią Ci wysoki poziom bezpieczeństwa i anonimowości, oczywiście przy odpowiednim zastosowaniu i wykorzystaniu.

 

źródło: ubuntu.com.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.