Modułowy System Broni Strzeleckiej kalibru 5,56 mm GROT

Wracając do wczorajszej rozmowy o nowym polskim karabinku szturmowym MSBS produkcji Łucznik-a wrzucam jego prezentację – jest to pierwsza w pełni krajowa konstrukcja i jak widać na filmie nie mamy się czego wstydzić…

Kluczowym słowem jest tu „modułowy”. Moduły to różne rodzaje kolb, luf, systemów celowniczych, komór spustowych i innych akcesoriów w stylu podczepianego granatnika. Główny moduł składa się z komory zamkowej, suwadła z zamkiem i urządzenia powrotnego, czyli z rzeczy odpowiedzialnych bezpośrednio za wystrzeliwanie pocisków.

Polski karabin MSBS

Dzięki takiemu rozwiązaniu, poszczególne jednostki Polskich Sił Zbrojnych mogą skonfigurować sobie MSBS tak, aby odpowiadał ich potrzebom. Dostępne obecnie moduły pozwalają na przykład na złożenie karabinu maszynowego, z bardziej wytrzymałą lufą i podwieszonym granatnikiem albo broni wyborowej, z dłuższą lufą charakteryzującą się większą precyzją, na którą można założyć tłumik.

Do tego, dzięki grzbietowej, uniwersalnej szynie montażowej, do MSBS można dołączyć wiele dodatkowych akcesoriów: latarki taktyczne, różne rodzaje celowników (kolimatorowe, noktowizyjne, optyczne, etc.), bagnet, czy wskaźniki laserowe.

Polski karabin zaprojektowano z myślą o amunicji 5,56 mm x 45 NATO. Oprócz tego pojawiły się też wersje korzystające z rosyjskich pocisków 7,62 mm x 39. Ok. 80 proc wszystkich modułów pasuje do obu tych wersji (kolby, uchwyty, etc). W przyszłości Łucznik planuje też wersję ładowaną amunicją 7,62 mm x 51 NATO oraz – co z pewnością zainteresuje wszystkich fanów ASG – treningową wersję pneumatyczną na pociski barwiące. Nie wiadomo jednak, czy ta ostatnia trafi do rąk cywili.

Jeśli nie będzie można kupić wersji ASG, to zawsze pozostaje odpalenie Call of Duty: Ghosts. Polski karabin pojawia się tam m.in. w misji Wszystko albo nic, jako element podstawowego ekwipunku Logana – głównego bohatera gry.

Aktualnie fabryka Łucznik wyprodukowała 200 zestawów MSBS-5.56, które trafią do wojskowych testów. Oprócz egzemplarzy testowych powstało również 190 sztuk wersji reprezentacyjnej (która niestety nie jest kompatybilna z ostrą amunicją) MSBS-B.56R z przedłużoną kolbą na potrzeby kompanii reprezentacyjnej Wojska Polskiego (150 sztuk) i kompanii honorowej Służby Więziennej (40 sztuk).

 

Poniżej MSBS w akcji

1 thought on “Modułowy System Broni Strzeleckiej kalibru 5,56 mm GROT

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.